Genel

Bitkisel Ürün Nedir?

bitkisel ürün 2

Bitkisel Ürün Nedir?

 

Bitkilerden yararlanılarak elde edilen maddeler bitkisel ürün nedir? Sorusunun da yanıtıdır. Bitkilerin kök, gövde ya da yaprakları bu üretimde kullanılabilen kısımlarıdır.

 

Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklamaları doğrultusunda dünya nüfusunun p civarındaki kısmı bitkisel ürünlerden yararlanmaktadır.

 

Tıbbi Bitki Nedir?

 

Hastalıkları tedavi etmek amacıyla kullanılan bitkiler tıbbi bitki olarak değerlendirilirler.

bitkisel ürün 2

Bitkisel Tedavi Nedir? (Fitoterapi)

 

Fitoterapi, bitkiler aracılığı ile hastaları tedavi etme çalışmalarına verilen isimdir. Tarihin her döneminde bitkiler insan sağlığına fayda sağlamak üzere kullanılmıştır.

 

Günümüzde bu yöntem laboratuvar ortamlarında farmokolojik ve klinik çalışmalar yapılarak ve bitkilerden de yaralanılarak yapılmaktadır.

 

Fitoterapi bir bilim dalıdır. Botanik, fitokimya ve farmakoloji disiplinlerine ait bilgilerin yorumlanmasıyla oluşmuş bir alandır.

 

Bitkisel Tedavi Ürünleri Nelerdir?

 

Bitkisel tedavi ürünleri nelerdir? Bu ürünlerin insan sağlığı için önemi nedir? Dediğimizde yeryüzünde bulunan tüm bitkilerin insan sağlığı açısından yararlı yönleri olduğu bilgisine de ulaşıyoruz. Doğada bulunan tüm bitkilerin çeşitli yararları olmasına rağmen her bitkinin hangi hastalık için kullanılacağı yapılan araştırmalarla belirleniyor.

 

Bunun sebebi de her bitkisel ürünün yararlarının yanı sıra zarar verici etkilerinin de olabilme ihtimali. Bitkinin hangi oranda kullanılması gerektiği ve hangi bitkisel ürünün ne tür rahatsızlıklara iyi geleceği uzmanlar tarafından belirleniyor.

 

Geçmişte bu konuda aktar adı verilen meslek grupları şifalı otların yararları konusunda geniş deneyim ve bilgileriyle insanlara şifa dağıtma görevini üstlenmişlerdir. Günümüzde de aktarlık mesleğini yürüten birçok insan bulunmaktadır.

 

Çerçi Yusuf’un aile mensupları Adana ilinde bu mesleğin bilinen temsilcileri olarak hizmet sunmaya devam etmektedirler. Gerek sahip oldukları arazilerde ürettikleri bitkisel ürünlerle gerekse satış mağazaları aracılığı ile bu sahada yararlı hizmetlerini sürdürmektedirler.

bitkisel ürün 2

Bazı Bitkisel Tedavi Ürünleri

 

Doğal ürünler arasında ilk akla gelenlerden biri de bitkisel çaylarıdır. Adaçayı, yeşil çay, melisa çayı, rezene çayı, papatya çayı ve benzeri birçok ürün insan vücuduna yararı olan çaylar arasında yer alır.

 

Doğal usullerle yapılan çeşitli sabunlar, temizlik malzemeleri şampuanlar da ciltle ilgili sağlık sorunu yaşayan kişiler için yaralanabilecekleri ürünler arasında yer alıyor. Bu tür ürünlerin oluşturulmasında zeytinyağı, kekik, tarçın, lavanta gibi doğada kolaylıkla bulunan maddelerden yararlanılıyor.

 

Tüm bu sağlıklı ürünler Çerçi Yusuf’un aile bireylerinin işlettiği Adana ilinde yer alan satış mağazalarında kolaylıkla bulunabilecek ürün grupları arasında yer almaktadır.

 

 

 

Bitkisel Kökenli Bazı Ürünler (Çeşitli kremler, şampuanlar, çaylar)

 

bitkisel ürün

l Adaçayı, yararları herkes tarafından bilinen ve boğaz ağrısı, ağız yaraları gibi şikayetleri olan kişilerin kullandığı bir bitkidir.

 

l Yeşil çay, metabolizmayı hızlandıran yeşil çay kilo vermek isteyen kişilerce tercih edilen bir bitkidir.

 

l Melisa çayı, sinir sistemine yararlı bir çaydır stresi azaltıcı etkisi vardır.

 

l Rezene çayı, mide problemlerine iyi gelen bir bitki olduğu bilinir.

 

l Papatya çayı ise yatıştırıcı ve sakinleştirici etkileriyle bilinmektedir.

Bunların yanı sıra doğal bitki özlü şampuanlar, çeşitli sabun ve kremler de bitkisel kaynaklı ürün grupları arasında yer alır. Tüm bu ürünler ve daha pek çok ürün çeşidi Çerçi Yusuf’un Adana ilinde yer alan aile mağazalarında kolaylıkla bulabileceğiniz ürünlerdir.

 

Aromatik Bitki Nedir? Ne İşe Yarar?

 

Bitkilerin çiçeklerinde, köklerinde ya da yapraklarında bulunan uçucu yağlar sebebiyle bitkiler aromatik özellik kazanır. Bu tür bitkilerin aromatik bitki olarak adlandırılması, Aromatik bitki nedir? Ne işe yarar? Sorusuna verilebilecek yanıtlardan biridir.

 

Aromaterapi yöntemi kişide oluşan hastalıkların tedavi edilmesinde ya da hastalık oluşmasını engellemede kullanılan bir yöntemdir. Son yıllarda masaj yöntemi olarak uygulanması ve kozmetiğin alanında değerlendirilmesine rağmen aromaterapi alternatif bir tedavi yöntemidir.

 

Ülkemizde de birçok tıbbi aromatik bitki ve baharatlar yetiştirilmektedir. Çerçi Yusuf’un Adana ilinde başlattığı çalışmaları halen aile üyelerinin mevcut pek çok arazisinde bu tür bitkilerin yetiştirilmesi ve insanlara faydalı hale getirilmesi gayretiyle devam etmektedir.

 

Ülkemizde yetiştirilebilen bazı bitkisel ürünler şunlardır:

 

 

l Adaçayı, biberiye, çemen, çörekotu, defne, ıhlamur

 

l Anason, kekik, kimyon, kapari, rezene, sumak, meyan kökü, mahlep

 

l Bunların dışında da daha pek çok ürün yetiştirilmekte ve insan sağlığı için bu ürünler kullanılmaktadır.

 

 

İlginizi Çekebilir —Çerçi Yusuf Kimdir?